GCC2015 Conference

The GCC2015 programme ends with a two day meeting featuring keynotes, accepted talks, lightning talks, poster and vendor sessions, birds-of-a-feather meetups, and the conference dinner.

Tuesday 7 July: Meeting Day 1

The first day of the meeting will feature accepted and lightning talks, and birds-of-a-feather meetups, poster, and sponsor sessions.  Formal content will run from approximately 9:00-18:00, with birds-of-a-feather (and Hackathon followup meetings) running in to the evening.

Time Content
07:30 Breakfast opens in Nelson Court for those staying in UEA Lodging
08:00 Registration Opens
09:00
Welcome and Opening
09:15
Session 1
09:15
10:00
Youri Hoogstrate, Erasmus MC Rotterdam
10:15
Genna Gliner, Princeton University
10:30 Break
11:00
Session 2
11:00
Sebastian Wilzbach, Technical University of Munich
11:20
James E Johnson, Minnesota Supercomputing Institute, University of Minnesota
11:40
Bradley W. Langhorst, New England Biolabs
12:00
Boris Simovski, University of Oslo
12:15
Aarif Mohamed Nazeer Batcha
12:30 Lunch
13:30
Session 3
13:30
Anton Nekrutenko, Penn State University and James Taylor, Johns Hopkins University
14:05
Cameron Smith and Torsten Houwaart, University of Freiburg
14:25
James Reaney, SGI Corp
15:00
Sponsor Exhibition and Poster Session I
16:20
Session 4
Moderator: Jeremy Goecks, George Washington University
16:20
Martin Čech, Penn State University
16:40
Olivia Doppelt-Azeroual, Center of Bioinformatics, Biostatistics and Integrative Biology, Institut Pasteur
17:00
François Moreews, Genscale Team, IRISA, and Yvan le Bras, Genouest Bioinformatics facility, INRIA/IRISA
17:15
Lightning Talks Session I
18:00 Break
18:20
Dinner (on your own)
22:00 Finish

Wednesday 8 July: Meeting Day 2

The final day continues the program from the first day, and ends with the Conference Dinner.  Formal meeting content will be finished by 18:00.

Time Content
07:30 Breakfast opens in Nelson Court for those staying in UEA Lodging
08:00 Registration Open
09:00
Welcome
09:10
Session 5
09:10
Ambrose Andongabo, Rothamsted Research
09:30
Daniel Blankenberg, Pennsylvania State University
09:50
Björn Grüning, University of Freiburg
10:10
John Chilton, Penn State University
10:30 Break
11:00
Session 6
Moderator: Karen Reddy, Johns Hopkins University
11:00
Eric Rasche, Texas A&M University; and Björn Grüning, University of Freiburg
11:20
Marius van den Beek, Institut de Biologie Paris-Seine
11:40
Clare Sloggett, University of Melbourne
11:55
Emily Grau
12:15
Anushka Brownley, BioTeam
12:30 Lunch
13:30
Session 7
Moderator: Vicky Schneider, The Genome Analysis Centre
13:30
Sveinung Gundersen, University of Oslo
13:45
Michael R. Crusoe, University of California, Davis
14:05
Timothy J Griffin, University of Minnesota
14:25
Andrew Lonie, University of Melbourne
14:45
Aaron Petkau, National Microbiology Laboratory, Winnipeg, Canada
15:00
Sponsor Exhibition and Poster Session II
16:20
Session 8
Moderator: Carrie Ganote, NCGAS, Indiana University
16:20
Ryota Yamanaka, Genome Science Division, The University of Tokyo
16:40
Olivier INIZAN, INRA URGI Versailles; Gildas LE CORGUILLE, CNRS-UPMC Station Biologique de Roscoff; Alban LERMINE, Institut Curie Paris
17:00
Lightning Talks Session II
17:50
Closing
Carrie Ganote, NCGAS, Indiana University
18:00 Break
19:00
Conference Dinner
Details to come …
Download program: view, print.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>